Hicri: 13 Recep 1442 Miladi:
Gücünüzün ve cesaretinizin, güçlüklerin üstesinden gelmeye yeterli olduğunu kabul edin. M.Esad Coşan

Cuma Saati - PLASTİKLERİN HAYATIMIZDAKİ YERİ

Cuma Saati - PLASTİKLERİN HAYATIMIZDAKİ YERİ


Dünyamızda artan nüfusla birlikte insanların ihtiyaçları ve yaşam standartı yükselmeye başlamıştır. Bu nedenden dolayı doğal zenginlikler yanında alternatif hammadde ve malzeme arayışı içine girilmiştir.

Plastik hammaddesi ve plastik ürünler diğer malzemelere göre üretimi daha kolay vemaliyetinin düşük olması tercih sebebi olmuştur

İlk plastik 1862 yılında Alexander Parkes tarafından icat edilmiş, aynı yıl Uluslararası Büyük Londra Fuarı'nda sergilenmiş ve mükemmellik ödülü verilmiştir. Bu yeni malzeme kalıplanabilir, güçlü ve esnek yapıya sahiptir. Bu sürecin ardından başka tür plastik çeşitleri geliştirilmiş ve kullanımı yaygınlaşmıştır.

Plastik; karbon (C), hidrojen (H), oksijen (O), azot (N) ve diğer organik ya da inorganik elementlerin oluşturduğu  basit yapılı molekül grupları arasındaki bağın koparılarak polimer adı verilen uzun zincirli bir yapıya dönüştürülmesi ile elde edilen malzemelere verilen isimdir.

Tanımdan anlaşılacağı üzere plastikler doğada hazır bulunmaz, doğadaki elementlere insan tarafından müdahale edilmesi ile elde edilir.

Yaygın olarak kullanılan bazı plastik türleri şöyledir;

·         Polietilen (PE): Geniş bir kullanım alanı vardır. Kap, mutfak eşyası, plastik kutu, boru, oyuncak, poşet ve plastik şişe yapımında geniş kullanım alanı bulur.

·         Polipropilen (PP): Yaygın kullanılan plastiklerdendir. Otomobil çamurluklarında, bahçe mobilyalarında vb. yerlerde kullanılır.

·         Polistiren (PS): Paketleme,ambalaj köpüğü, yiyecek ambalajları, köpük bardak, tabak,  elektronik ve beyaz eşyaların plastik kısımları vb. kullanım alanları vardır.

·         Polietilen Tereftalat (PET):Şişe, kavanoz, plastik film, mikrodalga ambalajı yapımında vb. alanlarda kullanılır. Pet şişe ismi bu malzemenin kısaltmasından gelmektedir.

·         Polyamid (PA) (Naylon):Diş fırçası kılı, misina vb. kullanım alanları vardır.

·         Polyester (PES):Elyaf (fiber) ve tekstil ürünlerinde kullanılır.

·         Polivinil Klorür (PVC): Boru, profil, cam çerçeveleri (halk arasında pimapen marka adıyla bilinen pencere) vb. imalatında kullanılır.

·         Polikarbonat (PC): CD, gözlük, güvenlik camı, trafik ışığı, lens yapımında yaygın olarak kullanılır.

·         Akrilonitril Bütadien Stiren (ABS): Elektronik aletlerin plastik aksamında yaygın olarak kullanılır.

·         Politetrafloroetilen  (PTFE) (Teflon): Isırezistansı, pişirmetavaları vb. yerlerde kullanılır.

·         Poliüretan: Yalıtımköpüğü olarak kullanılır.

Plastikler hakkında bu kadar genel bilgiden sonra hayatımızda en çok kullandığımız poşetlerden bahsedelim; özellikle halk tabiriyle bilinen kömür poşetlerinin (siyah torba) tehlikesinden…

Her mamulün artısı olduğu gibi eksisi de olabilmektedir. Bu anlamda geri kazanılamayan plastik poşetler su kaynakları ve çöp sahalarında önemli yer kaplıyor. Özellikle atık maddeden üretilen siyah torbalar, insan sağlığını tehdit ediyor. Genellikle seyyar satıcı ve pazar esnafının kullandığı bu poşetler, pet şişe, kova ve tıbbi atık gibi maddelerin toplanarak tekrar işlenmesiyle üretiliyor. Artık maddelerin dönüştürülmesi sırasında şeffaflaştırma mümkün olmadığı için koyu tonlarda renklendirme yapılıyor.
Türk Gıda Kodeksi ’ne göre, gıda maddelerinin hijyenik olmadan dönüştürülen koyu renkli torbalarda taşınması ve muhafaza edilmesi yasak. Siyah renkli naylon torbaların içinde barındırdığı mikroorganizmalar insan sağlığı açısından ciddi bir tehdit. Ancak şeffaf poşetlere göre daha ucuz olduğu için esnaf bunları tercih ediyor. Uzmanların yaptığı araştırmaya göre kanserojen madde içeren siyah poşetlerin, doğada çözülmesi 1000 yıldan fazla zaman almaktadır.

Peki, bir plastik torbanın kaliteli olup olmadığını nasıl anlarız?Bir plastik torbanın kaliteli olup olmadığını kokusundan ve dokunulduğunda çıkardığı sesten anlamak mümkün. Kaliteli poşet kırıştırırken ses çıkarıyor. Kalitesiz poşetlerde katlandığında bu sesi duymak mümkün değil. Ayrıca kaliteli poşet kokusuz oluyor, kalitesizlerin sekötü bir kokusu var.

Plastiklerin hayatımızdaki yeri adlı konumuza ilerleyen haftalarda;

·         Plastik Kapların Hayatımızdaki Yeri ve Zararları

·         Plastik Şişe ve Kavanozlar (Bidonlar) konularıyla devam edeceğiz.

Kendinize ve çevrenize iyi bakın ve lütfen atıklarınızı geri dönüşüm kutularına atarak doğayı ve ülke ekonomimizi koruyun.

                                                                                                                                           Mehmet Emin PALAZ

 


 
Cuma Saati - PLASTİKLERİN HAYATIMIZDAKİ YERİ Cuma Saati - PLASTİKLERİN HAYATIMIZDAKİ YERİ Cuma Saati - PLASTİKLERİN HAYATIMIZDAKİ YERİ Cuma Saati - PLASTİKLERİN HAYATIMIZDAKİ YERİ

Burada paylaş :


Anasayfa'ya geri dön

HABERLER

MERKEZİ REKLAM

AKRA FM
CANLI RADYON DİNLE