Hicri: 13 Recep 1442 Miladi:
Gücünüzün ve cesaretinizin, güçlüklerin üstesinden gelmeye yeterli olduğunu kabul edin. M.Esad Coşan

Cuma Saati - MEKKE'NİN FETHİ

Cuma Saati - MEKKE'NİN FETHİ


(Hicri 8, Miladi 630)

Ummul Kura diye anılan şehirlerin anası Mekke şehri, İbrahim ve oğlu İsmail ile beraber inşa ettikleri Kabe i Şerif’ten sonra bütün inanan insanlar için bir çekim merkezi olmuştur.

Alemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimiz Hz Muhammed (sav.) içerisinde doğmuş olduğu Mekke ve Kâbe bir o kadar mukaddes bir şehirdi. Peygamberlik müjdesi ile beraber İslam’ı yaymak için çalıştığı Mekke'den müşrikler tarafından hicrete zorlanmıştı.

Medineli Müslümanlar ona kucak açmışlar ve onların (Ensar) bu fedakarlığı ile İslam’ın etrafa yayılması genişlemiştir. Peygamber efendimizde çok hasret çektiği Mekke’ye tekrar girmek ve o mübarek şehride İslam’ın kalesi haline getirmek istiyordu. Hudeybiye sahabeleri ile biatleşen Peygamberimize bu hasretliği giderecek müjdeyi Rabbimiz rüyasında göstermiş. Ayrıca Fetih suresinin birinci ayeti ile de bu Fethin olacağını haber vermişti. "(Resûlüm!) Biz, sana apaçık bir fetih (ve zafer yolu) açtık." (48/Fetih - 1)

Miladi 630 yılında Hicret’in sekizinci yılı ramazanında hazırlamış olduğu 10 bin kişilik İslam ordusuyla çok gizlilik içerisinde Mekke'ye yöneldi. Bu haberi alan Mekkeli müşrikler telaşa kapıldılar. Ebu Süfyan'ı aracı olmak için gönderdilerse de durum değişmedi. Efendimiz Mekke’ye kan dökmeden ve can yakmadan girmek istiyordu. Bunu Ebu Süfyan’a bildirmişti. Ebu Süfyan’ın evine, Kabe’ye sığınanlar ve silah kullanmayıp evlerine sığınanlara dokunulmayacağı bildirildi.

İslam ordusu Mekke'ye dört kapıdan girdiler. Efendimiz doğrudan Kabe’de vardılar. Kabe’nin içindeki ve dışındaki bütün putları kırdılar. Kabe’yi tavaf ettiler. Hz Bilal'de Kabe’ye çıkıp ezan okudu. Peygamberimiz Mekke’ye kavuşmanın ve İslam’ın oraya da hakim olmasının sevinciyle Rabbine hamd eyledi. Mekke’nin fethi ile Arabistan yarımadasına İslam’ın mührü vurulmuş oldu.

Çok sevdiği Kabe’den ve Mekke’den ayrılmak zor olsa da en zor zamanlarında kendisine kucak açan Ensar'a vefasını unutmadı. Tekrar onlarla birlikte Medine’ye döndü.

                                                                                                                                                    Mehmet BAKTIR


Burada paylaş :


Anasayfa'ya geri dön

HABERLER

MERKEZİ REKLAM

AKRA FM
CANLI RADYON DİNLE