Hicri: 13 Recep 1442 Miladi:
Gücünüzün ve cesaretinizin, güçlüklerin üstesinden gelmeye yeterli olduğunu kabul edin. M.Esad Coşan

Cuma Saati - HABEŞİSTAN SEYAHATİNDEN NOTLAR - Gıyaseddin KARATEPE

Cuma Saati - HABEŞİSTAN SEYAHATİNDEN NOTLAR - Gıyaseddin KARATEPE


Sevgili dostlar sizleri Doğu Afrika’nın güzel ülkesi Cibuti’den selamlıyorum.  Uzun zamandır planladığım Etiyopya ya da tarihi adıyla Habeşistan’a seyahat için hazırlıklar tamamlandı vize ve bilet işlemlerinden sonra Kenya Havayollarına ait bir uçakla yaklaşık bir buçuk saatlik bir uçuşla  Etiyopya’nın başkenti Adis Ababa Havalimanındayım. Bu arada yolculuğumda bana eşlik eden Yemenli işadamı Muhammed Hezam ile sohbetimiz Osmanlı Yemen ilişkileri, Abdulhamid Han’ın Filistin ve Ortadoğu siyaseti ve Türkiye’nin İslam dünyasındaki rolü üzerine devam etti. Muhammed Bey’deki tarih bilincine hayran kalmamak elde değil.

Türkçe anlamıyla yeni açan çiçek anlamına gelen Addis Ababa havalimanında kıymetli dostum Din Hizmetleri Müşavirimiz Mustafa Acar kardeşimizin sıcak karşılaması gerçekten unutulmazdı.  Akşam Etiyopya'daki kuraklık sonucu baş gösteren susuzluk ve açlık meselesine Türkiye Diyanet Vakfı tarafından gönderilen yardımların temin ve dağıtımını üstlenen Yüksel ve Cihad kardeşlerimizle akşam sohbetimiz, genelde Afrika özelde Etiyopya’ya dair ufuk açıcı ve yerinde tespitlerle doluydu.

Etiyopya resmi rakamlara göre 80 milyon ama yaklaşık 100 milyon nüfusuyla Nijerya’dan sonra Afrika’nın en  kalabalık ikinci ülkesi ve aynı zamanda Afrika Birliği’nin de merkezini başkentte barındırıyor. Nüfusunun yarıdan fazlası Müslümanlardan oluşuyor. Eritre’nin ayrılmasıyla denizle bağlantısı kalmamış bir kara ülkesi. Ülke geniş vadi ve platolardan oluşuyor. Başkent Addis Ababa 2500 metre yüksekliğiyle adeta bir yayla havası yaşıyor.

İlk gün öğle namazını Merkezi bir yerdeki Hacı Yunus camiinde kıldık.  Camii girişinde ayakkabılarınız oradaki gençler tarafından cebren teslim alınıyor ve çıkışta itina ile temizlenmiş ve boyanmış şekilde teslim ediliyor. Gereğini yapmak sizin vicdanınıza kalmış demektir. Camiilerin iç kısmı tertemiz ve tıklım tıklım dolu. Gençlerin camilere olan ilgisi ümit verici. Namazlardan sonra ders halkaları oluşuyor ve genelde Riyaz-us Salihin hadis kitabından dersler yapılıyor. Daha önce bulunduğum Somali ve Cibuti’de de Riyaz-us Salihin kitabının en ücra dağ köylerinin mescidlerinde bile Kur’an'dan sonra başucu ve ders kitabı olarak okunduğunu müşahede ettim. Bu bölge Müslümanları arasında sahih ve ortak bir sünnet kültürü oluşturuyor.

Addis Ababa’da en merkezi yerlerde büyük kiliseler göze çarpıyor. Kiliseler dünya kiliseler birliği tarafından destekleniyor geniş finansal imkanlara sahipler. Sanıldığı gibi sadece Pazar günleri değil haftanın her günü ve her saat açık ve mutlaka bir etkinlik var. Etiyopya Hıristiyanları dinlerine çok bağlılar. Hristiyan kadınlar da Müslümanlar gibi örtünüyorlar ve genelde beyaz renk tercih ediyorlar. Halk arasında bir gerginlik yoktur. Genelde sosyal ve ticari hayatta birlikte yaşıyorlar. Müslümanlar siyaset ve devlet hayatından uzak tutulmalarının sonucu ticarete yönelmişler. Daha çok şehrin kenar mahallerinde yoğunlaşmışlar ve kendi yaşam alanlarını oluşturmuşlar.

Cuma günü Cuma namazımızı müşavirlik binasındaki mescitte ifa ettik. Büyükelçimiz ve Türk vatandaşlarının iştirakiyle gerçekleşen Cuma namazı gerçekten buluşma ve tanışmak için çok güzel bir fırsat…  

Afrika’nın en büyük açık pazarı olan Merkato’dayız. Merkato dünyanın pek çok ülkesinden gelen ürünleri bulabileceğiniz ve 3 günde gezmekle bitiremeyeceğiniz kadar büyük bir ticari pazar. Pazarın girişinde başkentin en büyük camii Enver Camiinde öğle namazını kıldıktan sonra camiiye ait zengin bir kütüphaneyi görevli İdris kardeşimiz gezdiriyor. Kütüphaneler bir toplumun hafızasını oluşturuyor.

Cumartesi günü 3000 metre rakımlı şehrin en yüksek noktasına çıktık. Burada tarihi kiliseler ve bağımsızlık mücadelesinin kahramanı kral 2. Menelik müzesi bulunuyor. Kilise bahçesinde kendilerini kiliseye vakfetmiş her daim İncil okuyan yaşlı keşişlere rastlamak mümkün.  Yol boyunca uzunca yolu yürüyerek tırmanan okul öğrencileri ile yüklendikleri odunları sırtlarında taşıyan kadınları gördük. Gerçekten burada kadının adı yok diyebiliriz.

Trafik çok sıkışık olmasına rağmen telaşsız ve sabırlılar. Beşeri ilişkiler son derece saygılı. Komşuluk ilişkileri çok güçlü. Mustafa Hocamızla arabamızın altına düşen bir futbol topunu patlattık ve buna mukabil ertesi gün yenisini aldığımız topu mahallede çocuklara teslim ederken çocukların şaşkınlığı ve mutluluğu görülmeye değerdi.

Müşavirlikte görevli ailenin 4 yaşındaki küçük çocuğu Emanuel’in bize olan ilgisi ve yakınlığı unutulmazdı. 

Etiyopya, gerçekten Afrika’da tarihin derinliklerinden gelen kaim bir medeniyete beşiklik etmiş ve bu kültür beşeri hayata tesir etmiştir. İnanıyorum ki doğru ve bilgiye dayalı sağlıklı iletişimle bölge insanı hakikatle çok kısa sürede yüzleşme, tanışma ve kaynaşma imkanı bulacaktır. Tekrar dönmek niyetiyle Etiyopya'lı kardeşlerimizle vedalaşarak Cibuti’ye doğru yola çıktık.  Niyet khayr akıbet khayr…

                                                                                                                                          Gıyaseddin KARATEPE
Cuma Saati - HABEŞİSTAN SEYAHATİNDEN NOTLAR - Gıyaseddin KARATEPE Cuma Saati - HABEŞİSTAN SEYAHATİNDEN NOTLAR - Gıyaseddin KARATEPE Cuma Saati - HABEŞİSTAN SEYAHATİNDEN NOTLAR - Gıyaseddin KARATEPE Cuma Saati - HABEŞİSTAN SEYAHATİNDEN NOTLAR - Gıyaseddin KARATEPE

Burada paylaş :


Anasayfa'ya geri dön

HABERLER

MERKEZİ REKLAM

AKRA FM
CANLI RADYON DİNLE